2020. aastal U17 EM-finaalturniiril mängiva noortekoondise juures alustas tööd kehalise ettevalmistuse treener Raiko Kokmann (sündinud 05.07.1993).

Hiljuti Tartu Ülikoolis füsioteraapias magistriõpingud edukalt lõpetanud Kokmann usub, et üheks võtmesõnaks saab vigastuste ennetamine, mille tulemusel on jalgpalluritel suurem võimalus füüsiliselt areneda: „Hariduselt olen füsioterapeut ning ma usun, et ametikaaslased nõustuvad minuga, kui ütlen, et tagajärgedega on palju keerulisem tegeleda. Tervel noormängijal on oluliselt suurem võimalus astuda suurem samm oma arengus.“

Kokmann oli U16 koondise juures Eestis toimunud maavõistlustel Poola vastu ning Saksamaal toimunud treeningmängudes Berliini eakaaslastega.

„Kuigi olen seotud ka teiste noortekoondiste tööga, siis hetkel on minu fookuses kahe aasta pärast finaalturniiril mängiv koondis. Minu ülesandeks on soojenduste läbiviimine ning mängijate ette valmistamine ka kohtumise vältel. Laagri vältel jagame muid ülesandeid füsioterapeudiga, kelleks on U16 koondise juures Margus Parts. Saan läheneda mängijatele personaalselt ehk koostada vajadusel eraldi treeningplaan või anda nõu,“ sõnas Kokmann.

„Suures pildis loodame noortekoondiste kehalist ettevalmistust ühtlustada, et kõik treenerid saaksid asjadest ühtmoodi aru. Ma ei saa küll olla füüsiliselt kohal samaaegselt toimuvatel noortekoondiste laagrites, kuid juba seni saadud kogemused erinevate koondiste füüsiliste testide juures on andud mulle ülevaate hetkeolukorrast.

U16 ja U18 noortekoondiste mängijate kehalises võimekuses on suur erinevus. U18 praegune koosseis on sama vana kui U16 poisid kahe aasta pärast finaalturniiril. Loomulikult on osa mängijate küpsemises ning sellega kaasas käivates liigutusmustrites, aga selge on see, et U16 koondise juures on palju tööd teha. Põhiülesandeks saab olema mõista, kuhu kulutada resurssi, et saavutada parim tulemus. Selle aasta jooksul on vaja tihedalt tööd teha, vajalikud puudujäägid üles leida ja sealt edasi minna. Eesmärgiks on see, et noortekoondis on kahe aasta pärast finaalturniiriks võimalikult heas füüsilises vormis.“

Kokmann töötas viimased poolteist aastat Esiliiga meeskonna Tartu FC Santose juures. Harrastusjalgpallurina võitis ta Räpina koosseisus Rahvaliiga B tasandi ning mängis noorte- ja madalamates liigades Põlva FC Lootose eest.

Lisa kommentaar