Eesti Jalgpalli Liit on ühinenud UEFA ja Disney koostöös välja töötatud projektiga Playmakers, mis pakub tüdrukutele võimalust osaleda tuntud multifilmidest inspireeritud treeningutel. Treeninguid viiakse läbi erinevates paikades üle Eesti.

Programm on suunatud 5-8-aastastele tüdrukutele, kellel puudub kogemus jalgpalliga või on senine kokkupuude olnud minimaalne. Programm sai inspiratsiooni teadustöödest, mis on näidanud loo jutustamise positiivset mõju tüdrukute toomisel spordi juurde. Toetudes Disney jutuvestmise oskusele õpivad tüdrukud läbi lõbusate harjutuste jalgpalli põhielemente. Treeningute aluseks on multifilmid „Lumekuninganna” ja „Imelised”. Treeninguid viivad läbi kvalifitseeritud ja programmi raames koolitatud treenerid. Ühe treeningu pikkus on umbkaudselt 45 minutit.

Kohaliku projektijuhi Kethy Õunpuu sõnul julgustatakse treeningutest osa võtma just neid tüdrukuid, kes muidu teed jalgpalli juurde ei pruugi leida. „Klubid teevad koostööd kohaliku lasteaia või kooliga ja toovad treeningud lastele mugavalt kätte. See paljud tüdrukud jõuavad hiljem jalgpalli juurde, näitab aeg, kuid peamine eesmärk on pakkuda neile positiivne kogemus ning arendada nende üldisi liikumisharjumusi ja sotsiaalseid oskusi,” sõnas Õunpuu.

Playmakersi projekti tegevused algasid möödunud aasta sügisel, kui Eesti Jalgpalli Liidu poolt läbisid Silja Goroško ja Imbi Hoop vastava koolituse UEFA-s. Nende ülesandeks sai omakorda kohalikud treenerid projekti tegevusteks välja koolitada. Eestis on praeguseks vajaliku koolituse läbinud 20 erineva klubi 37 treenerit ja aktiivselt käivad treeningud 16 keskuses. Tänaseks on vähemalt ühel treeningul osalenud 335 last ning keskmiselt külastab treeninguid korraga 13 tüdrukut. Õunpuu loodab, et esimeste klubide edulugu motiveerib ka teisi treeningutega alustama. „Soovime kindlasti, et veelgi enam klubisid liitub programmiga. Omalt poolt oleme neile igatpidi toeks ja pakume lisaks materjalidele ja varustusele ka erinevat oskusteavet, kuidas treeninguid läbi viia.”

Ühe klubina osaleb projektis ka Põlva Lootos, kelle treeningutel lööb treenerite Ave-Lii Laasi ja Kristin Kukli juhendamisel stabiilselt kaasa paarkümmend tüdrukut.

Lisaks tüdrukutele jalgpalli tutvustamisele on projektil ka laiemaid eesmärke. Õunpuu lausub, et üheks sihiks on ka laiendada olemasolevate treenerite ringi. „Omalt poolt julgustame klubisid tooma uusi inimesi juhendajatena jalgpalli juurde. Meie pakume neile Playmakersi koolitust ja tulevikus ka võimalust osaleda jalgpalliliidu D-koolitusel. Soovime, et programmis osalevad treenerid oleksid kvalifitseeritud, aga neil peavad olema ka õiged isikuomadused ja oskused, et lastega tegeleda,” sõnas Õunpuu.

Rohkem infot projekti ja seal osalevate klubide kohta leiab Eesti Jalgpalli Liidu kodulehelt.

Lisa kommentaar