Pärast pikaajalist rasket haigust suri 82-aastaselt Brasiilia jalgpallilegend Pele. Paljude hinnangul kõigi aegade parima jalgpalluri tiitlit väärinud ründaja, kelle pärisnimi oli Edson Arantes do Nascimento, krooniti karjääri jooksul kolmel korral maailmameistriks. Viimast pole enne ega pärast teda suutnud ükski mängija.

1940. aastal sündinud Pele hakkas juba 15-aastaselt mängima Brasiilia tippklubi Santose särgis ning debüteeris 16-aastasena Brasiilia koondises. 1958., 1962. ja 1970. aastal krooniti ta maailmameistriks, kolmest turniirist juba esimese järel pälvis ta hüüdnime O Rei ehk Kuningas.

1958. aasta MM-il vaid 17-aastasena eredalt särama löönud Pele mängis end Rootsis toimunud turniiri käigus Brasiilia algkoosseisu. Veerandfinaalis lõi ta võiduvärava Walesi võrku, poolfinaalis tegi Prantsusmaa vastu kübaratriki ja 5:2 võidetud finaalis kostitas võõrustajaid rootslasi kahe tabamusega.

Neli aastat hiljem alustas Pele MM-i samuti hiilgavalt, lüües avamängus Mehhikole suurepärase värava. Teises mängus sai ta aga vigastada ning vaatas pingilt, kuidas koondis tiitlit kaitses. 1966. aasta turniiril lõhkusid vastased teda juba armutult ning Brasiilia piirdus vaid alagrupimängudega, neli aastat hiljem võeti aga jälle tiitel. Pele avas 4:1 võidetud finaalis Itaalia vastu skoori, lõpuks jäi tema arvele MM-idel 14 mängu ja 12 väravat.

Pele on tänase päevani Brasiilia koondise kõigi aegade suurim väravalööja, tehes 92 koondisemängus skoori 77 korda. Santose särgis lõi ta 659 mänguga 643 väravat, tüürides klubi kahel korral Copa Libertaorese võitjaks. Pele saavutuseks, mida tõenäoliselt kunagi ei ületata, jäävad Guinnessi rekordite raamatu poolt tunnustatud 1281 väravat 1363 mängus.

Pele mõju ulatus jalgpallist väljapoolegi – 1999. aastal nimetas ROK Pele sajandi sportlaseks ning ajakiri Time arvas ta sajandi saja mõjukaima inimese hulka. Pärast seda, kui ta 1977. aastal mängijakarjääri lõpetas, tegutses Pele jalgpallisaadikuna ning just talle on omistatud jalgpalli iseloomustav fraas “The Beautiful Game” ehk “see kaunis mäng”.

Soccernet.ee

 

Lisa kommentaar