Täna külastas Tallinna FIFA president Gianni Infantino ja koos Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) presidendi Aivar Pohlakuga andis A. Le Coq Arena konverentsikeskuses ühise pressikonverentsi.

Nagu pressikonverentsi käigus selgus, ei olnud Infantino veel teadlik, et Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak on väljendanud selgesõnalist vastuseisu  Arsene Wengeri juhitava töörühma ettepanekul MM-ide toimumistsükli lühendamiseks, viies nende vahemiku praeguselt neljalt aastalt kahele. “Olen nii isiklikult kui ka alaliidu presidendina plaani vastu. […] Plusse ma sellel süsteemil ei näe,” sõnas Pohlak nädalapäevad tagasi Delfile. Sama veendumust kinnitas ta tänasel pressikonverentsil Infantinole, kes temalt päris, kas asi on tõesti nii.

“Mulle polnud ta seda seni veel öelnud! Aga aitäh, et mul on nüüd järgmised kaks tundi aega Aivari meelt muuta!” naeris Infantino seepeale, kuid jätkas siis tõsisemal toonil. “Meil seisab ees suur-suur arutelu. Eile oli meil FIFA koosolek enam kui 200 liikmega, mis oli Zoomis esmakordne omalaadne. Sellist sündmust pole varem olnud, et kõigi alaliitude presidendid saaksid oma sõna sekka öelda. See kestis mitu tundi ja nimetaksin seda “uue FIFA” tagajärjeks – tähtis on arutleda ja kuulata,” sõnas Infantino.

Ta rõhutas, et peab eurooplasena siiski tegutsema kogu maailma huvidest lähtuvalt. “Olen UEFA-s töötanud 16 aastat ja vahel näib seal, et kõik on juba hästi. Siis saad aga aru, et mujal maailmas vajab jalgpall muutust. Peame saama kõik klappima rahvusvahelise mängukalendriga,” kirjeldas ta väljakutseid.

“Tähtis on vaadata korraga nii meeste kui ka naiste jalgpalli,” lisas Infantino. “Küsisime asjatundjatelt – Arsene Wengerilt, USA naistekoondise peatreenerina kaks korda maailmameistritks viinud Jill Elliselt – arvamust, milline kalender peaks välja nägema. Nad valmistasid jalgpalliinimeste, näiteks Brasiilia Ronaldoga konsulteerimise järel ette pakkumise, mis on nüüd laual.”

Kas sagedasema MM-i väärtus ei lange?

Vastuseks küsimusele, kas iga kahe aasta tagant toimuv MM jalgpallisuppi liigselt ei lahjendaks, tsiteeris Infantino taas Wengerit. “Nagu ta on juba öelnud, siis võistluse mainel ei ole pistmist selle toimumise sagedusega, vaid tasemega. Kui meil on tipptasemel võistlus, näiteks igal aastal peetav Meistrite liiga, siis on see ikkagi mainekas.”

Ta möönis, et harjumuste murdmine nõuab aega. “Me kõik kasvasime üles nelja-aastase MM-tsükliga, sellest harjumusest ülesaamine on kindlasti arutelu teema. Meie asi on kõik ühise laua ümber tuua ja veenduda, et igaüks kuulaks kõiki argumente. Kuid MM tähendab võimalusi ja lootust nii paljudele inimestele. Jill Ellis leidis, et naiste MM iga kahe aasta tagant võiks muuta nii paljude tüdrukute elu kõikjal maailmas, kellel pole praegu lootustki finaalturniirile jõuda. Paljud riigid, eriti väljaspool Euroopat, ei investeeri näiteks naiste jalgpalli, sest iga nelja aasta tagant toimuv MM ei innusta neid selleks,” sõnas Infantino.

Foto: Liisi TroskaFoto: Liisi Troska

Kalendrite tihendamise peamised vastuargumendid on samas osalt seotud just asjaoluga, et iga kahe aasta tagant toimuv meeste MM tõmbaks tähelepanu naiste- ja noortejalgpallilt sagedamini endale. Samuti peavad kriitikud tihedamini toimuvaid suurturniiri mõtlematuks sammuks olukorras, kus mängijate vastupidavus on niigi juba viimase piirini viidud. Infantino diplomaatilistest seisukohtadest õhkus siiski selget arusaama, et kui ka FIFA ei hakka uuendusi otseselt jalgpallimaailmale peale suruma, tehakse omalt poolt siiski kõik, et kõiki nende vajalikkuses veenda.

“Iga muudatus rahvusvahelises kalendris sünnib siis, kui sellel on mõtet. Oleme valmis igasuguseks tagasisideks,” lausus Infantino. “Ma olen siiski FIFA president ja pean arvesse võtma kõigi riikide arvamust. Kui näiteks eestlane mängib Rootsis, pole tal raske koondisesse reisida. Kui aga mõni austraallane mängib Rootsis ning peab reisima näiteks Austraaliasse ja Jaapanisse ning kolm nädalat hiljem Hiinasse ja Lõuna-Koreasse, on see keeruline. Näiteks selliseid asju peame arvestama. Igal juhul olen eilse kohtumisega väga rahul. Isiklikult usun, et jalgpallilisest küljest oleme väga heades kätes. Nüüd peame vaatama asju ka administratiivselt poolelt.”

Infantino: teistele on eeskujuks, et olete hakanud investeerima inimestesse

Pressikonverentsi alustuseks paar poolkohustuslikku nalja teinud ja Pohlakuga tänutäheks vimpleid vahetanud Infantino viibis Tallinnas vähemalt osaliselt koroonapandeemia tagajärjel, sest reisipiirangud on viimase aasta jooksul riikidevahelist liikumist ja seega ka silmast silma toimuvaid kohtumisi oluliselt kärpinud. Nagu Pohlak märkis, käis ta ise viimati Zürichis 2019. aastal, ehkki varem oli see tema jaoks tavapärane.

“Esiteks on mul hea meel külastada oma lähedast sõpra, kellega oleme juba mitu aastat omavahel ka väärt lahinguid pidanud, aga jalgpallis ei maksa liiga palju lahingutest rääkida,” muigas Infantino. “Eesti Jalgpalli Liit on teinud ja teeb suurepärast tööd, eriti kogukonna ning noortesse investeerimise osas. Seda protsessi alustasime juba aastaid tagasi. Aivar oli muidugi oma meeskonnaga ametis juba ammu enne minu aega. Hea meel on näha, et meie projekte siin nii edukalt ellu viiakse. Tahaksime maailmale eeskujuks seada tööd, mida siin tehakse – mitte ainult Põhjamaadele ega Euroopale, vaid kogu maailmale.”

Foto: Liisi TroskaFoto: Liisi Troska

Millest täpsemalt juttu tehti? “Rääkisime peamiselt arenguprojektidest, mis on Eestis töös. Samuti kõigest, mida on siin investeerimise vallas tehtud – näiteks sellest, et alaliit rahastab klubides töötavaid inimesi. Just seda tahaksimegi maailmale tutvustada. Töö, mida Eestis on viimase 10-15 aastaga taristusse investeerimisel teinud, hakkab nüüd muunduma investeeringuks inimestesse. Ilusast väljakust pole kasu, kui pole kedagi, kes seal mängiks,” märkis Infantino tabavalt

“Tahaksime näha, et rohkem eestlasi mängiks jalgpalli ja käiks seda vaatamas. Eesti jalgpallikultuuri tõstmiseks annab veel palju ära teha. Olulised on ka valitsuse rahastuse toel rajatavad jalgpallihallid, millesse investeeritakse nüüd igal aastal,” rõhutas ta.

Infantino lõunatas Tallinnas linnapea Mihhail Kõlvartiga ning kiirustas pressikonverentsilt edasi Toompeale, et kohtuda ka riigijuhtidega. “Linnapeaga peetud lõunasöögil tundus mulle, et suutsime teda võitluskunstide juurest jalgpalli suunas meelitada. Meie roll jalgpallis on võrreldav poliitiku omaga. Ainult üks FIFA 211 liikmesriigist saab olla maailmameister, aga teiste maailmameistrivõistlused toimuvad igapäevaselt noortejalgpallis iga poisi ja tüdruku jaoks,” tõi ta ilmeka võrdluse.

Pohlak: meie vaated on veidi erinevad, aga näeme mõlemad suurt pilti

EJL-i president Pohlak rõhutas, et tegu polnud pelgalt viisakusvisiidiga. “FIFA presidendi külaskäik on alati kena, aga sellistest üritustest ei sünni alati märkimisväärseid tagajärgi. Meie seekordsed vestlused annavad aimu, et võime midagi muuta. Gianni siiatulek märgib seda, et oleme olnud UEFA-le ja FIFA-le usaldusväärsed partnerid,” sõnas Pohlak.

Foto: Liisi TroskaFoto: Liisi Troska

“Arutasime nii senist kui ka tulevast koostööd. Meie vaated FIFA rahastusele on veidi erinevad, aga suure pildi loomisel suudame usutavasti pusletükid kokku sättida. Muidugi rääkisime ka jalgpallipoliitikast, mille üksikasju me ei saa avalikult arutada. Ning meil on alaliidul ka uus asepresident (“Gerd Müller!” torkas Infantino lõbustatult kohe vahele – K. J. K.), kelle tutvustamine tõi kaasa hea reaktsiooni,” kirjeldas Pohlak Tallinnas seni toimunut.

Temagi tõi välja eilse tunde kestnud Zoomi-koosoleku olulisuse. “Olen samuti kohtumisega rahul, sest see oli reaalne arutelu. Vaid nii saame otsusteni jõuda. Minu silmis on küll raske selles küsimuses ideaalset lahendust leida, aga nii on see alati,” leidis Pohlak.

Allikas: Kristjan Jaak Kangur (Soccernet)

Lisa kommentaar